dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
AKTUELT:Finanslov 2026BeredskabGrøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandringKV25Kunstig Intelligens

Region Syddanmark ramt af erstatningskrav på 400.000 kroner

KORT NYT
14. NOV 2025 12.12

SYDDANMARK: I august 2024 gik 15-årige Nadia Rose Rothberg, der netop var blevet vurderet til at være stærkt selvmordstruet, ud ad en ulåst dør på Børne- og Ungdomspsykiatri Syddanmark i Aabenraa og blev aldrig set i live igen. Nu har hendes mor rejst et erstatningskrav mod Region Syddanmark på 400.000 kr. plus begravelsesomkostninger. Det skriver TV 2.

- Nadia var i myndighedernes varetægt, fordi hun var indlagt på en psykiatrisk afdeling. De har pligt til at passe på hende, og de har svigtet hende, fordi hun fik mulighed for at begå selvmord, siger advokatfuldmægtig Julie Kampmann Grønning fra Pramming Advokater, som bistår moren.

Børne- og Ungdomspsykiatri Syddanmark i Aabenraa har afvist, at de skulle have begået fejl i Nadias sag, og for nylig blev sagen også afvist i Ankenævnet for Patienterstatningen, der konkluderede, at udredningen og behandlingen af den 15-årige pige var foregået, som man kunne forvente, at en erfaren specialist ville have udført den.

lal

Har du tanker om selvskade eller selvmord? Så ring til Livslinjen og få hjælp til at komme på fode igen. 70 201 201.

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/region-syddanmark-ramt-af-erstatningskrav-paa-400-000-kroner

GDPR