dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Regeringen vil have færre indlagt på hospitalerne

Regeringen vil skabe et mere nærværende sundhedssystem. Øvelsen kan blive svær, mener professor
17. AUG 2018 5.53

Sundhedsvæsenet bruger hvert år milliarder på indlæggelser, der burde have været undgået. Det konkluderer sundhedsministeriet i en sundheds- og ældreøkonomisk analyse, skriver Berlingske.

Mellem tre og otte milliarder koster det årligt at indlægge patienter på områder, hvor man vurderer, at en indlæggelse ikke bør være nødvendig.

Spændet dækker over, at der kan være overlap i typerne af indlæggelserne, lyder konklusionen.

Sundhedsminister Ellen Trane Nørby (V) kalder tallene for 'bekymrende' og konstaterer, at regeringens sundhedsreform vil tage kampen med problemet.

- Er man diabetespatient, kol-patient eller ældre medborger, skal vi undgå, at vedkommendes sygdom kommer i så fuldt flor, at vedkommende har behov for at blive indlagt, siger ministeren til Berlingske og fortsætter.

- Det er helt centralt, at vi skaber mere nærhed og mere sammenhæng i vores sundhedssystem.

Færre praktiserende læger
Pengene, der spares, skal blandt andet bruges på hjemmesygeplejerske, praktiserende læger og speciallæger på hospitalerne.

Det er problematisk, at ressourcerne bliver brugt forkert, vurderer professor i sundhedsøkonomi ved VIVE - Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd, Jakob Kjellberg.

Han påpeger, at balancegangen mellem læger på sygehusene og praktiserende læger er forkert, da der over en årrække er kommet 50 pct. flere læger på sygehusene men færre praktiserende læger. Han mener, at vejen er rigtig, men målet er svært at nå.

Direktør i Danske Patienter Morten Freil vurderer, at sundhedsministeriets regnestykke viser et 'rystende højt' beløb.

Han anerkender den grundlæggende idé, men peger på at sammenspillet mellem regioner og kommuner kan være tvivlsomt, så længe de ikke planlægger sammen og har samme økonomiske incitament.

Det vil ifølge Freil give regionerne en grund til at skubbe patienter ud til kommunerne, skriver avisen.

Ritzau

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/regeringen-vil-have-faerre-indlagt-p-hospitalerne

GDPR