
RANDERS: En aftale om budget 2026-2029 er indgået i Randers Byråd mellem partierne Socialdemokratiet, De Radikale, SF samt løsgængere Daniel Madié, Bo Vestergaard og Jens Peter Hansen.
15 af byrådets 31 medlemmer har derved skrevet under på budgetaftalen, mens en særlig aftale mellem Socialdemokratiet og Enhedslisten og Velfærdslisten sikrer borgmesterpartiet et flertal bag forliget.
Enhedslisten og Velfærdslisten kommer ikke til at stemme imod ændringerne som følge af budgetaftalen, men de stemmer heller ikke for selve aftalen. Dermed står 15 ud af 28 byrådsmedlemmer bag aftalen.
Til gengæld får Enhedslisten og Velfærdslisten et løft af specialskolerne på samlet 9 mio. kr. over de næste to år. Samtidig bliver den omkostningsbestemte husleje bevaret, som sikrer lejere mod store huslejestigninger.
- Ved at undlade at stemme imod ændringerne beskytter vi lejerne mod store huslejestigninger og sikrer, at specialskolerne får et helt nødvendigt løft. Budgetforliget indeholder samtidig mange ting, som vi i Velfærdslisten ikke bryder os om. Der spildes mange millioner kroner på overflødige prestigeprojekter. Derfor kan vi ikke stemme for forliget, siger Kasper Fuhr Christensen fra Velfærdslisten.
Uden for budgetaftalen står Dansk Folkeparti, Liberal Alliance, Venstre, Østbroen og Beboerlisten.
En god aftale med styrket beredskab
Borgmester Torben Hansen (S) er meget tilfreds med årets budgetaftale.
- Vi har indgået en rigtig god budgetaftale. Den investerer både i dagtilbud, skoler og vores ældre. Samtidig er der i aftalen en stor anerkendelse af social- og familieområdets udfordringer. Vi har lavet en økonomisk forsvarlig aftale, hvor vi investerer i mennesker, velfærd, midtbyen og bæredygtige lokalsamfund. Jeg vil gerne takke for viljen til en aftale i et godt samarbejde, udtaler han.
Udover at aftalen følger med den demografiske udvikling og investerer i velfærden, er der også blevet plads til at prioritere beredskabet.
Her afsættes 1,5 mio. kr. i 2026 til investeringer i materialer og inventar til 3-dagesberedskab. Og der afsættes 1,05 mio. kr. i 2026 og 1,5 mio. kr. årligt i 2027 og frem til drift med henblik på at styrke forvaltningernes beredskabsparathed. Herunder er oprettelsen af en ny beredskabslederfunktion, midler til planlægning og gennemførelse af øvelser samt implementering af fremtidige statslige krav og retningslinjer for det kommunale beredskab.
Læs alle artikler om kommunernes økonomi og budgetter for 2026 under temaet Budget 2026.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.