

RANDERS: I en ny oversigt for udviklingen af vedvarende af elproduktion fra Energinets Energi Data Service står Randers Kommune for den største totale fremgang fra 2019 til 2024.
I den periode har kommunen næsten fordoblet mængden af grøn strøm, man producerede i 2019 fra 353,5 GWh til 688,8 GWh i 2024, hvormed Randers er gået fra en 8. plads til en 3. plads blandt de kommuner med den højeste elproduktion fra vedvarende energikilder.
Og det er en god nyhed, mener Frank Nørgaard (DF), formand for Miljø- og teknikudvalget.
- Det er godt, at vi er en af dem, der leverer mest, og det er en god nyhed for klimaet, siger han.
Det er dog også en nyhed, der er to vinkler på, mener han.
- Men når det er sagt, så mener jeg også, at vi er ved at have nået grænsen for, hvor meget VE vi skal lægge kommune til, og hvor meget de lokale borgere kan leve med. Derfor er det på tide, at der er flere kommuner, der kommer ind i kampen og begynder at levere, siger Frank Nørgaard til DK Nyt.
For nylig var Frank Nørgaard til stede ved et borgermøde om et VE-projekt nær landsbyen Havndal, og her var stemningen langtfra positiv.
- Jeg har været med i en del år, og jeg har aldrig oplevet en så dårlig stemning til et borgermøde omkring et projekt. Det fylder enormt meget for de berørte borgere, fortæller han.
- Jeg oplever også, at der er flere i byrådet, der tidligere har gået ind for grønne tiltag og indsatser, som også er begyndt at gentænke energistrategien og slå bremsen i.
Dårlig stemning op til kommunalvalg
I foråret vedtog et flertal i byrådet en ny energistrategi. Den betyder, at Randers Kommune skal være selvforsynende med grøn energi og have opnået klimaneutralitet inden 2045.
- Næsten 90 pct. af vores strømforbrug er dækket af grøn strøm fra vedvarende energianlæg, og vi har en unik mulighed for både at blive selvforsynende med grøn energi og samtidig opnå klimaneutralitet, udtalte borgmester Torben Hansen (S) i den forbindelse.
Med vedtagelse af strategien har byrådet besluttet at genoptage behandlingen af en række nye energianlæg, som man ellers havde sat på pause tilbage i 2022.
- Med Energistrategi Randers har vi nu sat en retning på at nå disse ambitiøse men realistiske mål. Og det skal ske på en måde, hvor vedvarende energi bliver værdiskabende for vores lokalsamfund – og hvor den grønne omstilling skaber arbejdspladser og tiltrækker virksomheder til kommunen, fortalte Torben Hansen.
Men selvom ambitionen er, at opsætningen af VE-anlæg også skal komme de lokale til gode, og at regeringen har vedtaget en række tiltag for at gøre det mere spiseligt at have VE-anlæg som naboer med fx højere nabokompensation.
- Selvom man har forsøgt sig med forskellige tiltag fra regeringens side, så er der stadig mange steder, hvor man ikke oplever, at der bliver taget nok hensyn. Her står man med en oplevelse af, at man står med alle generne i landdistrikterne, mens man producerer strøm til byerne.
Selv peger han på, at der er behov for, at man kan give naboerne til VE-anlæg gevinster som fx tilskud til varmepumper og billig grøn strøm i stedet for blot forskellige typer af kompensation.
- Jeg tror, man kan nå langt, hvis man kunne præsentere konkrete fordele for de lokale, siger Frank Nørgaard.
Han tilføjer desuden, at han til KV25 stiller op i et valgforbund – bestående af Det Konservative Folkeparti, Danmarksdemokraterne og Liberal Alliance – som vil videreudvikle landdistrikterne, men uden at den udvikling er afhængig af vedvarende energi.
DF og Liberal Alliance stemte imod den nye energistrategi i foråret, mens Konservative og Danmarksdemokraterne ikke sidder i byrådet pt.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.