AABENRAA: Flere sønderjyske folketingspolitikere hiver nu flere ministre ind i en strid mellem Aabenraa Kommune og Rigspolitiet, skriver JydskeVestkysten. Det sker, efter at politiet mener, at kommunen skal betale en regning på omkring en halv mio. kr. for indkvartering og forplejning til flygtninge og migranter i efteråret 2015. Kommunen mener derimod, at regningen bør betales af politiet, fordi det ifølge Aabenraa var politiet, som bad om hjælp til indkvartering og forplejning under flygtningekrisen.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.