JAMMERBUGT: I august meldte byrådsmedlem i Jammerbugt Kjeld Hedegård sig ud af Venstre efter 24 år i partiet for at melde sig ind i Danmarksdemokraterne. Og nu mister han posten som formand for Jammerbugt Forsyning, som han efter konstitueringsaftalen ellers stod til at overtage ved årsskiftet, oplyser Nordjyske.
Kjeld Hedegård siger, at borgmester Mogens Gade (V) "hæver geværet. Jeg føler, at det her er en form for straf. Derfor skal Mogens heller ikke gå trygt rundt og tro, at Danmarksdemokraterne per automatik laver en konstituering med ham." Han har også meddelt borgmesteren, at han trækker sig som formand for Jammerbugt Ungdomsskole og vil trække sig som næstformand for forsyningsselskabet.
Aftalen er, at Socialdemokratiet og Venstre skulle dele den økonomisk tungeste tillidspost i kommunen mellem sig. Gade siger til avisen, at "det er jo Venstres post, så er det klart, at det er et Venstre-medlem, der skal have posten. Der er såmænd ikke så meget i det. Det handler om princippet."
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.