
Aktieselskabet opløses, og Musikteatret bliver en rent kommunal institution under Vejle Kommunes kulturudvalg. Byrådets beslutning betyder, at kommunen samtidig overtager aktiver og passiver mod at inddække ca. seks millioner kroner.
For beslutningen stemte SF, Socialdemokraterne og Vejle Listen.
Imod stemte Venstre, konservative, Dansk Folkeparti og en løsgænger.
Overtagelsen følger i kølvandet på en beslutning tidligere på måneden i kommunens økonomiudvalg, hvor politikerne sagde nej til at bevilge et lån på fire millioner kr. De penge havde Musikteatrets bestyrelse bedt om på grund af direkte tab for Musikteatret på kulturarrangementer i indeværende sæson.
Siden blev Kommunernes Revision sat på sagen for at få undersøgt Musikteatrets økonomi til bunds. Den undersøgelse viser et minus på 6.022.000 kr. Men Kommunernes Revision er ikke færdig med et kigge på regnskaberne.
Samtidig vedtog et flertal i byrådet på den lukkede del af mødet at anmode bestyrelsen om at opsige Musikteatrets direktør, Peter Sindberg.
For den beslutning stemte SF, Socialdemokraterne, Vejle Listen og Dansk Folkeparti.
Venstres fem medlemmer, konservative og løsgængeren undlod at stemme.
Den beslutning skal følges op af Vejle Kommunes økonomiudvalg, der skal godkende en stillingsprofil for Musikteatrets øverste leder og en organisationsplan for Musikteatret. Herefter skal stillingen som øverste chef opslås eksternt.
Ny Vejle kan sige nej
Ny Vejles sammenlægningsbyråd mødes om sagen i morgen. Og her kan risikoen for nye, store regninger føre til et forbud mod den kommunale overtagelse. Vejle Kommune er i forvejen den af de fem sammenlægningskommuner, der bruger klart flest penge på kultur. Også derfor kan der være stemning for et nej til et kommunalt ejet Musikteater.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.