dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Otte diabetes-projekter får puljestøtte

KORT NYT
27. DEC 2018 6.30

Otte lokale projekter får del i 14. mio. kr., der skal være med til at fastholde særligt sårbare diabetespatienter i behandlings- og rehabiliteringsforløb, oplyser Sundheds- og Ældreministeriet.

Til diagnosen hører for det meste udsigten til en tilværelse med medicin, blodsukkermålinger, sund kost og motion og besøg hos både egen læge, på sygehus og ved kommunens sundhedstilbud. Det kan derfor være svært at holde skak med sygdommen, hvis man fx er socialt udsat.

Puljen på de 14 mio. kr. stammer fra den nationale diabeteshandlingsplan, som regeringen og de øvrige partier i satspujlekredsen har afsat 65 mio. kr. til. Puljen har kunnet søges af kommuner, regioner og almen praksis til at igangsætte projekter, der har til formål at inkludere og fastholde særligt sårbare diabetespatienter i behandlings- og rehabiliteringsforløb.

eo

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/otte-diabetes-projekter-fr-puljesttte

GDPR