
SKANDERBORG: I et forsøg på at gøre skaden god igen, blev planen præsenteret på et ekstraordinært hovedMED-udvalgsmøde tirsdag, men vel og mærke efter et enigt byråds beslutning om at udlicitere, skriver Midtjyllands Avis.
- Det er ikke, fordi det klør i fingrene for at udlicitere, siger borgmester Jørgen Gaarde (S), men fordi andelen af udbud i kommunerne skal løftes fra de nuværende 25 til 31 pct.
Der lægges op til en ordning, hvor den enkelte institution kan vælge at bevare deres nuværende rengøringspersonale, men de skal under alle omstændigheder skære til, så de opfylder en del af sparemålet.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.