MIDTJYLLAND: Over 400.000 danskere lider af autoimmune sygdomme som psoriasis, leddegigt, rygsøjlegigt, kronisk inflammatorisk tarmsygdom (Crohn) eller hudsygdommen HS.
Autoimmune sygdomme er kroniske, og patienterne skal lære at leve med dem hele livet. Det kan ofte være en udfordring, og derfor er der brug for at udvikle nye principper og standarder for behandlingen af disse sygdomme. Nu har Sundhedsministeriet netop bevilget 18 mio. kr. over de næste fire år til at etablere et Nationalt Center for Autoimmune Sygdomme på Aarhus Universitetshospital.
- På Aarhus Universitetshospital har vi bred erfaring med disse sygdomme og har i en årrække arbejdet med netop at fremme en holistisk tilgang til behandlingen af dem, siger Lars Iversen, der er professor på Hud- og Kønssygdomme på Aarhus Universitetshospital, hvor det nye center vil blive placeret.
Opbygningen af centeret skal ske i et samarbejde med Psoriasisforeningen og foreningsnetværket De Autoimmune, som består af fem patientforeninger inden for autoimmune sygdomme.
Mere end én sygdom
Mange af patienterne med autoimmune sygdomme er multisyge og lever med mere end én autoimmun diagnose. Derudover har de øget risiko for en række følgesygdomme som hjertekarsygdomme og psykiske lidelser (f.eks. depression) ligesom de oftere er langtidssygemeldte, har svært ved at fastholde et arbejde og undgår sociale aktiviteter p.g.a. deres sygdom.
- I det nye center vil vi sætte fokus på patientinvolvering og hvordan man som patient kan blive uddannet i at tackle sin egen sygdom. Vi vil også involvere forskellige fagligheder i behandlingen af autoimmune sygdomme – f.eks. psykologer, diætister og sexologer.
Centret skal tage afsæt i psoriasispatienter. Senere er det planen, at erfaringerne skal udbredes til andre patientgrupper, der har de samme udfordringer.
- Det nationale center vil blive en slags testcenter, hvor vi kan afprøve nye former for patientbehandling og dokumentere effekten af dem, så de måske senere kan blive udbredt til hele landet, siger Lars Iversen.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.