dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Nyhuus snart tilbage igen

Borgmesteren i Randers er snart rask efter alvorlige hjerteproblemer
KORT NYT
11. NOV 2008 7.16
RANDERS: orgmester Henning Jensen Nyhuus indtager atter pladsen som kommunens førstemand. Den 18. november ventes han at begynde efter godt halvanden måneds sygemelding.

Han blev ramt af en blodprop i hjertet 30. september. I fredags var han til undersøgelse på Skejby Sygehus, og her valgte lægerne at lave en ballonudvidelse i en af hjertets blodårer. Det var meningen, at Henning Jensen Nyhuus skulle have haft en bypass-operation, men han slap altså med et meget mindre omfattende indgreb.

Lægerne har sagt god for, at han snart begynder at arbejde igen, oplyser Amtsavisen.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/nyhuus-snart-tilbage-igen

GDPR