dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Nye sommerhusgrunde hjalp ikke udkanterne

8.000 nye sommerhusgrunde skulle sætte liv i landdistrikterne. I dag ligger de fleste ubebygget hen
5. APR 2011 6.56

En ekstraordinær og kontroversiel tilladelse til udstykning af 8.000 nye sommerhusgrunde i kystnærhedszonen, hvor man normalt ikke må opføre nye fritidshuse, skulle hjælpe udkant-områderne.

Men i dag, seks år senere, ligger langt hovedparten af grundene usolgte og ubebyggede hen, og de har hverken skabt mere liv eller bedre økonomi i udkantsområderne, men højst forvredet og gjort et skrantende sommerhus-marked endnu dårligere.

I Lolland Kommune vurderer man, at højst 50 af de 660 nye sommerhusgrunde er blevet bebygget, og i Vordingborg Kommune er samtlige 186 grunde fortsat ubebyggede. I Frederikshavn Kommune er der kommet huse på 2 af 259 grunde.

- Det er i hvert fald ikke det, der redder landdistrikterne. Tomme grunde skaber ikke liv og giver højst kommunerne lidt ekstra ejendomsskatter, siger professor Flemming Just, der er institutleder på Center for Landdistriktsforskning på Syddansk Universitet til Jyllandsposten.

Han peger samtidig på, at grundene - bebyggede eller ubebyggede - forvrider hele markedet.

cgt

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/nye-sommerhusgrunde-hjalp-ikke-udkanterne

GDPR