KØBENHAVN: Klimaforandringerne med de voldsomme skybrud og oversvømmelser har givet brandvæsenet nye opgaver. Men i sommer manglede Københavns Brandvæsen pumpekapacitet, og kommunen opruster nu beredskabet for at kunne klare fremtidige oversvømmelser.
Brandvæsenet skal anskaffe to store pumper, der kan sættes ind for eksempel ved oversvømmelser på Lyngbyvejen og Helsingørmotorvejen, som begge var hårdt ramt i sommer. Ud over pumperne er der også behov for andet nyt materiel, så i alt skal der investeres 22,3 millioner kroner i løbet af de næste to år.
Men investeringen i nyt materiel kommer til at koste 45 brandfolk - svarende til 15 pct. - jobbet, oplyser FOA. Tillidsrepræsentant Peter Ørnbo håber, det lykkes at forhandle med ledelsen, så man undgår fyringer.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.