NYBORG: Nyborg Kommune vil bruge 2,3 millioner kroner på at ansætte to nye chefer, og pengene skal findes blandt de administrative medarbejdere. Det viser en aktindsigt, som Fyens Stiftstidende har fået.
Årsagen er blandt andet, at vicekommunaldirektør Anders M. Sørensen har fået for travlt, da hans ansvarsområder indenfor it, økonomistyring, HR, politisk administration og digitalisering i fremtiden står foran store udfordringer.
Ifølge Fyens Stiftstidende skal der ansættes en chef for økonomi og digitalisering samt en stabschef for HR, byrådssekretariat og udvikling. De to nye chefer skal ind i chefgruppen, mens de nuværende chefer for HR og byrådssekretariat ikke længere skal være en del af den strategiske ledelse.
lal
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.