dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ny spidskandidat "er DF'er af hjertet"

KORT NYT
23. APR 2024 9.34

HILLERØD: Først var Peter Lennø i front, men meldte sig senere ind i Venstre. Så blev Lars Ole Skovgaard Larsen spidskandidat, men skiftede til Danmarksdemokraterne. Nu har Dansk Folkeparti så fundet sin nye nummer 1 til det kommende kommunalvalg – og hun har ikke tænkt sig at gå nogen steder, skriver Sjællandske Nyheder.

– Jeg er DF’er af hjertet, og det bliver jeg ved med at være, siger Jette Juul, som på partiets generalforsamling og opstillingsmøde blev valgt som spidskandidat.

Den 53-årige Jette Juul arbejder i sit civile liv på det lokale sygehus i facility management-afdelingen og vil politisk arbejde for, at DF igen bliver repræsenteret i byrådet efter at have fået valgt en enkelt kandidat ind i 2021.

dotn

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ny-spidskandidat-er-df-er-af-hjertet

GDPR