dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ny forskning bakker op om nationale test

Pernille Rosenkrantz-Theil (S) er ikke overrasket over resultaterne fra nyt studie om nationale test.
28. SEP 2019 8.26

De omstridte nationale test kan være et billigt og brugbart redskab til at hæve elevers faglighed, tyder ny forskning på. Det skriver Berlingske. Rundt regnet er effekten af at undvære nationale test som at gå glip af undervisning i længere tid.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ny-forskning-bakker-op-om-nationale-tests

GDPR