dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ny analyse: Også bedsteforældre har betydning for den sociale arv

Kun børn af akademikere opfylder mål om, at 80 pct. folkeskoleelever skal klare sig godt i dansk og matematik

Ikke kun forældrenes, men også bedsteforældrens uddannelsesniveau har indflydelse på, hvordan børn klarer sig i skolen, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) ifølge Politiken.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ny-analyse-ogsa-bedsteforaeldre-har-betydning-for-den-sociale-arv

GDPR