FOLKETINGET: Satsminister Lars Løkke Rasmussen (V) skal stå skoleret foran Folketingets økonomiske vagthunde, Statsrevisorerne i sagen, hvor han bliver beskyldt for at overbetale privathospitalerne, skriver Berlingske.
Aktionen sættes i værk af statsrevisor Manu Sareen (R), som kræver en ualmindelig god forklaring på, hvordan vigtige papirer pludselig kan forsvinde i Sundhedsministeriet og dermed sløre sagen.
Han reagerer efter rigsrevisor Henrik Otbo i går tog bladet fra munden i Politiken og kritiserede Sundhedsministeriet for at være uvillige til at hjælpe med at fremskaffe nødvendige informationer i den efterhånden politisk betændte sag om, hvordan staten har afregnet prisen for operationer med privathospitalerne.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.