dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Nu giver 82 kommuner tilskud til hjemmepasning

KORT NYT
15. DEC 2023 7.03

Ud af landets 98 kommuner tilbyder 82 af dem nu, at forældre kan få tilskud for at passe deres barn i eget hjem fremfor at sende dem i en kommunal institution. For fem år siden var det kun 63 kommuner, som gav økonomisk støtte til de forældre, som valgte at passe deres barn selv. Det skriver Radio4.

Det er op til den enkelte kommune, om man vil give tilskud til, at forældre selv passer deres børn. Det er ligeledes op til den enkelte kommune at bestemme tilskuddets størrelse. I den lave ende giver nogle kommuner knap 3.000 kroner i tilskud, mens andre kommuner giver op omkring 8.000 kroner.

En gennemgang foretaget af Radio4 viser, at 63 kommuner gav tilskud til forældre for hjemmepasning i 2019. I 2022 var det tal 71, og fra 1. januar 2024 er der 82 kommuner, som giver tilskuddet.

lal

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/nu-giver-82-kommuner-tilskud-til-hjemmepasning

GDPR