Åbenhedsindekset 2011 i Norge viser, at det er store forskelle på, hvordan kommunerne praktiserer og tilrettelægger adgangsrettighederne for borgerne.
Blandt parametrene i undersøgelsen er, hvor meget kommunal information, der er tilgængeligt online, hvor mange møder der har karakter af at være 'åbne', i hvor høj grad politiske sagsdokumenter publiceres på nettet, i hvor høj grad de ansattes ytringsfrihed er begrænset af regler osv. Det skriver Kommunal Rapport.
Undersøgelsen viser, at de store kommuner er lettere tilgængelige end de små.
De to kommuner, Kongsvinger og Porsgrunn, er kåret som Norges mest åbne, viser resultatet af den landsomfattende norske undersøgelse.
Både Kongsvinger og Porsgrunn ligger i det sydlige Norge.
lcl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.