dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Nej til dødshjælp skal være lægeetisk princip

Lægerne skal have nye etiske principper, og nej til dødshjælp bliver fremhævet specifikt. Det er et signal om, hvad man kan forvente hos lægen, siger Lægeforeningens etik-formand
21. APR 2018 15.42

Lægeforeningen har for første gang i mange år opdateret det etiske regelsæt, som danske læger forventes at arbejde efter. Foreningens repræsentantskab skal stemme om principperne på det årlige lægemøde, der finder sted i denne weekend, og hvis de vedtages, vil det fremover stå sort på hvidt, at det aldrig er lægens opgave at tage livet af en patient.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/nej-til-ddshjaelp-skal-vaere-laegeetisk-princip

GDPR