dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Næstved-borgmester får flertal og vil hæve skatten

Borgmester Carsten Rasmussen (S) har stadig rødt flertal efter et mistet mandat. EL vinder et. I blå blok er situationen modsat, her går det store parti frem, og de små bliver mindre
22. NOV 2017 16.31

NÆSTVED: Der er to borgmestre i Region Sjælland, som hedder Carsten Rasmussen. De stiller begge op for Socialdemokratiet, og efter valget er de stadig borgmestre. Det viser resultatet fra Næstved, hvor denne Carsten Rasmussen sammen med sit parti henter 13 mandater. Det er et mindre end ved sidste valg.

Konstitueringen i kommunen består af Socialdemokratiet, Enhedslisten, SF og De Radikale. Det giver i alt et flertal på 18 af de 31 pladser i byrådet. Og det giver plads til at hæve skatten, siger han til DR Sjælland:

- Næstved ligger lavt på velfærden. Den skal styrkes, og vi vil derfor søge Økonomi- og Indenrigsministeriet om lov til at hæve skatten, lød det fra borgmesteren straks efter konstitueringen var faldet på plads.

Med den nye konstituering bliver kommunen væsentligt mere rød, for ved sidste valg fandt Carsten Rasmussen i Næstved sit flertal hos den borgerlige fløj.


S 13 (14), V 9 (8), EL 2 (1), R 2 (1), K 2 (3), DF 2 (3), SF 1 (1)
NB, SF, LA, KD og ALT opnåede ikke valg. Se KMD-valgtallene.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/naestved-borgmester-fr-flertal-og-vil-haeve-skatten

GDPR