dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Mariagerfjord:
Molotovcocktails kastet mod skole - tre unge er anholdt

KORT NYT
21. MAR 2023 15.40

MARIAGERFJORD: Tre unge er blevet anholdt, efter at der mandag aften blev kastet to molotovcocktails mod Assens Dagtilbud og Skole i Mariagerfjord Kommune. Det oplyser Nordjyllands Politi i en pressemeddelelse tirsdag eftermiddag.

Der opstod en mindre brand ved skolens hoveddør, men den blev hurtigt slukket, og ingen kom noget til. Da forsøget på brandstiftelse blev begået cirka klokken 21.10, var et arrangement på ungdomsskolen i gang. En ansat og flere elever befandt sig på skolen, oplyser politiet.

Om brandstifterne oplyser politiet, at de var maskerede. Anholdelsen er sket tirsdag eftermiddag, oplyser politikommissær Carsten Straszek i pressemeddelelsen. De anholdte er under 18 år, og efter afhøringer tages der stilling til, om der er grundlag for at bede en dommer om at varetægtsfængsle de tre. Skolen er ifølge hjemmesiden den mindste af kommunens folkeskoler. Der er cirka 240 elever fra 0. til 9. klasse.

/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/molotovcocktails-kastet-mod-skole-tre-unge-er-anholdt

GDPR