KØGE: Moderaternes spidskandidat i Køge, Irene Rosén, har meldt sig ud af partiet, oplyser hun på Facebook. Dermed er det også slut med partiets lokalafdeling i byen.
- Det har ikke været nogen nem beslutning. Jeg har været med i Herlev, været næstformand i storkredsbestyrelsen i en periode og været med til at bygge lokalafdelingen op i Køge – en afdeling, jeg nu også har måttet være med til at lukke ned igen, skriver hun bl.a. og ønsker sine tidligere partikammerater et godt folketingsvalg. Selv afviser hun ikke at skifte til et andet parti.
Moderaterne fik på landsplan blot seks medlemmer valgt ind ved KV25.
dotn
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.











