dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Minoritetskandidater får hjælp i kampen mod digitalt had

Minoritetskandidater er særligt udsatte i valgkampen. Derfor arrangerer Mino Danmark, Kvinderådet og LGBT+ Danmark kurser til at klæde dem på til kommunal- og regionsrådsvalg med workshops og netværk.
18. SEP 2021 9.38

Det kræver en del forberedelse at blive klar til kommunalvalgkampen. Flere kommuner arrangerer derfor kurser for de kommende KV21-kandidater. Mino Danmark, Kvinderådet og LGBT+ Danmark har valgt at arrangere en række “Politik for alle”-kurser, der er særligt rettet mod minoritetskandidater. 

- Vi vil gerne sikre, at de folkevalgte repræsenterer og afspejler den samlede befolkning. Man kan sagtens føre god politik, selvom man ikke er en del af en minoritet, men vi tror, at en række perspektiver og vinkler går tabt, hvis vi ikke har en bred repræsentation af samfundet, fortæller Matthew Daniali, der er kommunalvalgsansvarlig hos Mino Danmark, til Kommunen.dk.

Undersøgelser fra blandt andet SFI, Kvinfo og Amnesty viser, at kvindelige kandidater, kandidater med et handicap eller kandidater med en minoritetsbaggrund er særligt udsat for digital chikane. Derfor blev der på kurset blandt andet afholdt en workshop i, hvordan man skal håndtere hadefulde kommentarer online.

- Jeg tror, partierne gerne vil støtte op omkring os, men lige nu mangler den formelle infrastruktur. Der er behov for et sted, hvor man kan søge hen, hvis man bliver udsat for en shitstorm, diskriminerende eller racistiske kommentarer, siger Sadek al-Amood (SF), der deltog på det første kursus.

 

Læs hele historien på Kommunen.dk 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/minoritetskandidater-faar-hjaelp-i-kampen-mod-digitalt-had

GDPR