dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ministerpensioner og eftervederlag justeret

KORT NYT
16. MAJ 2017 15.26

Et folketingsflertal har ændret vilkårene for ministres pensioner, så de nu udbetales efter samme retningslinjer som tjenestemænd. Det indebærer, at fra 1. maj kan tidligere ministre først få deres pension fra folkepensionsalderen og ikke som hidtil allerede fra efterlønsalderen.

Der er dog stadig mulighed for at få pensionen op til fem år tidligere, ligesom det gælder for tjenestemænd, nemlig ved at der sker fradrag i det udbetalte pensionsbeløb. Ændringerne blev stemt igennem tirsdag af regeringen, Socialdemokratiet og De Radikale. Ingen stemte imod, men Dansk Folkeparti, Enhedslisten, Alternativet og SF stemte blankt.

Foruden pensionsændringerne indebærer vedtagelsen, at minimum for ministres eftervederlag nedsættes fra halvandet år til et halvt år, og ministre med bopæl uden for Sjælland kan fremover få tilskud til en bolig i København. Samme flertal ændrede reglerne for løn og pension til folketingsmedlemmer, så de individuelt kan frasige sig visse løn- og pensionsdele.

Ritzau

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ministerpensioner-og-eftervederlag-justeret

GDPR