
Det er "vigtige erfaringer og idéer", der kan gå tabt, når kvinder kun udgør lidt over en tredjedel af kandidaterne til det kommende kommunalvalg. Det mener ligestillingsminister Magnus Heunicke (S).
- Selv om der er en stigning i antallet af kvinder i kommunalbestyrelser, skal vi gøre det tryggere at gå ind i politik og tage ansvar, siger Magnus Heunicke i et skriftligt citat til Ritzau.
Og ligestillingsministeren har et bud på, hvordan det kan gøres tryggere.
- Undersøgelser peger på, at blandt andet den hårde tone og chikane kan få kvinder til at holde sig tilbage. Derfor vil regeringen styrke indsatsen mod trusler og chikane - blandt andet skal politikere have en direkte telefonlinje til politiet, så de hurtigt kan komme i kontakt med en fast betjent, hvis de bliver udsat for trusler, siger Heunicke og henviser til et regeringsudspil fra tidligere i oktober.
Tre tiltag
Her annoncerede flere ministre i Berlingske, at regeringen har besluttet sig for at sætte ind mod chikane af folkevalgte politikere, deres familier og andre personer i offentlige hverv.
Det kom i kølvandet på, at statsminister Mette Frederiksen (S) beskrev udfordringen i sin tale til Folketingets åbning.
Regeringen har i alt tre tiltag.
- Politikere skal have en direkte telefonlinje til politiet, hvor de kan ringe en fast kontaktperson op angående trusler og chikane.
- Dertil skal politiet være mere til stede på sociale medier og forsøge at kontakte dem, der truer og chikanerer i kommentarspor. Her kan politiet i højere grad tage forebyggende samtaler med dem, der skriver kommentarerne.
- Regeringen vil ydermere gøre det særskilt strafbart at kontakte pårørende uberettiget, skriver avisen.
Mens det første tiltag om en direkte hotline og fast kontaktperson hos politiet kun gælder for politikere, er de to efterfølgende tiltag også gældende for offentlige ansatte og deres pårørende.
Og de tiltag mener ligestillingsministeren altså kan være med til at få flere kvinder til at stille op.
34,9 pct. kvinder
Ud af i alt 9.217 opstillede kandidater til kommunalvalget 18. november er 65,1 procent mænd, mens 34,9 procent er kvinder. Det viser en opgørelse fra Danmarks Statistik.
Fordelingen følger tidligere kommunalvalg, hvor der også har været markant flere mænd opstillet end kvinder.
I 2021 udgjorde kvinder 34,1 procent af kandidaterne, mens tallet var henholdsvis 31,8 og 30,8 procent i 2017 og 2013.
Blandt de 2.436 kandidater, der blev valgt ind i landets byråd og kommunalbestyrelser i 2021, var 35,9 procent kvinder.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.


















