dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Mere i lønningsposen og mere tid til omsorg og pleje er noget af det, der kan få deltidsansatte i ældreplejen til at gå på fuld tid.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Mere i løn og mere tid til omsorg kan få deltidsansatte i ældreplejen på fuld tid

Forud for overenskomstforhandlingerne viser FOA-undersøgelse, at 36 pct. af de adspurgte deltidsansatte i ældrepelejen vil gå på fuld tid, hvis de får mere i løn.

Mellem decembers trepartsaftale, der lover flere penge til bl.a. ansatte i ældeplejen, og de kommende overenskomstforhandlinger med kommunerne, har FOA lavet endnu en medlemsundersøgelse af, hvad der skal til at få flere deltidsansatte i ældreplejen til at gå på fuld tid. 14 pct. at fagforeningens medlemmer ønsker at få flere timer, oplyser FOA.

3.575 medlemmer af fagforeningen, ansat i ældreplejen, har svaret på undersøgelsens spørgsmål, og 36 pct. af dem peger på, at højere løn ville få dem til at gå op i tid.

- Ældreplejen er ikke kendetegnet ved høje lønninger for at sige det mildt, men den nylige trepartsaftale skulle meget gerne gøre det mere attraktivt for de ansatte at gå op i tid. Så er det bare et spørgsmål, om kommunerne er indstillede på at tilbyde fuldtid til dem, der kan og vil, siger formand for Social- og Sundhedssektoren i FOA Tanja Nielsen.

Mere tid til arbejdet 

Det, som de fleste ansatte ønsker i forhold til at arbejde fuldtids, er udover over bedre løn "mere tid til omsorg, pleje og hjælp til borgeren". 23 pct. peger på det, i forhold til at ville gå op i tid.  

- Arbejdsglæde hænger sammen med, at man kan udfolde sin faglighed. Mange steder er der lige nu så meget tryk på, at de ansatte ikke kan andet end at piske rundt mellem den ene og den anden borger og slukke brande. Det gør desværre, at man går død i arbejdet, og den udvikling skal vi have vendt, siger Tanja Nielsen.

Erfaringerne fra fuldtidsprojektet ’En Fremtid med Fuldtid’, som Forhandlingsfællesskabet og Kommunernes Landsforening står bag, viser ifølge sektorformanden, at rigtig mange af de medarbejdere, der vælger at gå på fuld tid, oplever, at de får mere tid til den enkelte borger, og at deres trivsel bliver højere.

- Jeg vil opfordre til, at man giver den enkelte indflydelse på egne arbejdstider og desuden inddrager vedkommende i tilrettelæggelsen af opgaverne, siger Tanja Nielsen og nævner, at flere af de kommunale arbejdspladser, der har været en del af fuldtidsprojektet har rapporteret om en mere naturlig pausekultur og faldende brug af vikarer.

Det flugter med resultater i den nye medlemsundersøgelse, hvor hver femte af de adspurgte peger på, at "større indflydelse på mine arbejdstider2 kan få dem op i tid. Derudover svarer 21 pct., at "skånehensyn eller seniorordning" ville kunne motivere dem.  

Ifølge undersøgelsen har lidt under halvdelen (48 pct.) af dem, der gerne vil op i tid, talt med deres arbejdsgivere om flere timer, men har fået afslag. FOA har beregnet, at hvis de deltidsansatte social- og sundhedsansatte i ældreplejen, der ønsker det, kom op på fuld tid, så ville det svare til 1.593 flere fuldtidsstillinger. Beregningen er lavet på baggrund af tal fra Kommunernes og Regionernes Lødatkontor (KRL)

Tal fra KRL viser, at andelen af fuldtidsansatte i den kommunale ældrepleje faktisk er steget - fra 14 til 19 procent mellem august 2017 og august 2023.

Se undersøgelsen her.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/mere-i-loen-og-mere-tid-til-omsorg-kan-faa-deltidsansatte-i-aeldreplejen-paa-fuld-tid

GDPR