

Et bebudet eftersyn af beskyttelsesrum rundt omkring i Danmark er endnu ikke kommet i gang. Det skriver avisen Jyllands-Posten.
Årsagen er, at Beredskabsministeriet ifølge avisen ikke har lavet den tjekliste, som skal bruges til at lave lokale eftersyn af de beskyttelsesrum, som ingen kender tilstanden på.
Hovedstadens Beredskab, der står for beskyttelsesrum i København og omegn, afventer fortsat tjeklisten. Det fortæller indsatsleder og operationschef Tim Ole Simonsen til Jyllands-Posten.
- Vi er ikke startet på noget som helst endnu og afventer indtil videre en melding på, hvordan og hvorledes det skal foregå, siger han til avisen.
Samme melding kommer fra Beredskab Fyn og Østjyllands Brandvæsen, der varetager beskyttelsesrummene i Aarhus og flere af de omkringliggende kommuner i Østjylland.
En rapport fra 2024 fra Beredskabsstyrelsen viste, at danske beskyttelsesrum har en kapacitet til at beskytte knap 3,7 millioner af Danmarks befolkning på seks millioner.
Rapporten undersøgte dog ikke, om rummene fortsat var brugbare i tilfælde af krig og katastrofer.
Kritik af beredskabsministerens rolle
I maj sagde beredskabsminister Torsten Schack Pedersen (V), at han ville iværksætte et eftersyn. Han kaldte det ifølge Jyllands-Posten et vigtigt skridt mod at styrke Danmarks beredskab.
Ministeren udtrykte dengang et håb om, at eftersynet ville blive gennemført inden udgangen af 2025.
Fire måneder senere siger Torsten Schack Pedersen lørdag til Jyllands-Posten, at hans ambition nu er at nå så langt som muligt inden årets udgang.
I første omgang har ministeren fokus på at afdække tilstanden i de såkaldte betondækningsgrave, siger han. Betondækningsgravene er ifølge Jyllands-Posten registeret til at kunne beskytte godt 100.000 danskere.
Derudover vil Torsten Schack Pedersen finde nye lokaliteter, der kan benyttes til beskyttelse.
Danmarksdemokraternes beredskabsordfører, Lise Bech, forstår ikke, at det indtil videre har taget mere end fire måneder at lave en tjekliste. Over for Jyllands-Posten betegner hun det som under al kritik.
Liberal Alliances Carsten Bach mener, at sagen viser, at beredskabsministeren ikke har nogen større rolle at spille i aktuelle kriser, siger han til avisen.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.