HØJE-TAASTRUP: Politiet har anholdt en 49-årig mand, der til daglig arbejder i en daginstitution i Taastrup, fordi han er mistænkt for seksuel misbrug af børn. Det skriver Københavns Vestegns Politi i en pressemeddelelse, hvor det fremgår, at manden er mistænkt for at have et "andet seksuelt forhold end samleje" til børnene, og at han menes at have krænket børnenes blufærdighed.
Politiet oplyser ikke, hvorvidt nogle af de forurettede børn går i den daginstitution, hvor manden arbejder, men skriver dog, at manden er hjemsendt fra sit arbejde, mens efterforskningen står på. Manden er ved Retten i Glostrup blevet varetægtsfængslet i fire uger for seksuelle overgreb mod børn. Han nægter sig skyldig og har kæret kendelsen til landsretten. Politikommissær fra Københavns Vestegns Politi Rikke Thestrup siger i pressemeddelelsen, at politiet har været bekendt med sagen i længere tid.
- Vi har efterforsket mod manden i en længere periode, og har nu vurderet, at der var materiale i sagen til at foretage anholdelse og få mistænkte fremstillet i retten, siger hun.
Opdateret 12.06 med information om varetægtsfængsling, efter grundlovsforhøret er afholdt.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.