LOLLAND: Lolland Kommune strammer nu op om sin praksis, når der skal behandles aktindsigter oven på en børnesag, hvor en borger – som et led i en anmodning om aktindsigt via en norsk kommune – havde modtaget en række fortrolige informationer, der stammer fra Lolland, der havde udleveret dem ved en fejl i 2018.
Det oplyser kommunen, der nu vil sikre, at lignende fejl ikke kan ske igen:
- F.eks. vil der fremover altid være to medarbejdere – og ikke kun en – der håndterer opgaven, når vi modtager en anmodning om aktindsigt. Det betyder, at fortrolige dokumenter vil blive gennemgået og vurderet to gange, før de bliver sendt afsted, fortæller Michael Vinther, der er souschef i Børn, Unge og Familie
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.