dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Letbanen i Aarhus kører efter nødplan, fordi mange tog er tog er taget ud til eftersyn, som burde være foretaget tidligere. Undersøgelse ser på, hvor ansvaret skal placeres-
Jens Dresling, Ritzau Scanpix

Letbanen i Aarhus på nødplan efter manglende eftersyn af vogne

Aarhus Letbane er ramt af omfattende aflysninger, men bestyrelsesformand freder organisationen og peger på underleverandøren som ansvarlig for, at tog ikke kom til eftersyn.
18. NOV 2022 8.28

AARHUS: En række letbanetog i Aarhus kørte videre, selvom de burde have været til eftersyn for flere måneder siden. Ingen opdagede, at togene havde rundet grænsen på 500.000 kørte kilometer.

Da fejlen blev opdaget, måtte man tage mange tog ud af driften på én gang. Letbanen kører derfor nu på en nødkøreplan med få afgange hver dag. Det fortsætter de kommende to uger, skriver TV2 Østjylland.

- Det er absolut ikke godt nok, siger formand for Letbanens bestyrelse Mie Krog til kanalen.

Mie Krog mener, at ansvaret for, at man har overset, at togene skulle have været til eftersyn, ligger hos underleverandøren Stadler Rail. Det skal en undersøgelse af forløbet afklare.

- Vi er i gang med at udarbejde en gennemgang af hændelsesforløbet og en afklaring af, hvorfor det her er fundet sted, siger hun.

Ejere kræver forklaring

Letbanen er ejet af Aarhus Kommune og Region Midtjylland. Borgmester Jacob Bundsgaard (S) og rådmand for teknik og miljø Nicolaj Bang (K) kræver begge, at Letbanen møder op og forklarer, hvordan det kunne gå så galt. Det oplyser de til Jyllands-Posten.

- Det er åbenlyst uacceptabelt. Jeg kan forstå, at der ikke er vurderet at være nogen sikkerhedsrisiko. Men det ændrer ikke ved, at sikkerhedskrav skal overholdes, og at der skal være styr på sikkerhedsprocedurerne omkring Letbanen, siger Nicolaj Bang til avisen.

Underleverandøren Stadler Rail har påtaget sig en del af ansvaret for, at togene kørte videre i månedsvis, selvom skulle have været til eftersyn jævnfør europæiske standarder på området.

Letbanen vil nu undersøge, om man kan gøre krav mod virksomheden, hvis det viser sig, at fejlen ligger hos dem.

Ingen konsekvenser for ansatte

På Facebook kræver brugere, at det får konsekvenser for ansatte i Letbanen. Men det kommer ikke til at ske, siger Mie Krog, selvom undersøgelsen af forløbet endnu ikke er færdig.

- Jeg oplever en Letbaneorganisation, der gør alt, hvad de kan for at levere et trygt og sikkert produkt. Det har jeg stor tillid til. Det handler ikke om, at vi skal til at evaluere Letbanens organisation, siger hun.

Hun anerkender, at situationen er frustrerende for de mange passagerer, der ikke kan komme med Letbanen i disse dage og uger. Hun mener, ansvaret for den aktuelle situation ligger hos Stadler Rail.

- Det kan jeg godt forstå. Men når det er sagt, så vil jeg sige, at vi indtil nu har leveret en fantastisk kvalitet. Så jeg kan kun ærgre mig over, at der en underleverandør, der ikke har leveret det, der er aftalt, siger hun.

I september slog Letbanen sin egen passagerrekord, men det momentum er spoleret af de mange aflyste afgange.

- Det handler om, at vi kommer tilbage til det, siger Mie Krog.

cwa

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/letbanen-i-aarhus-paa-noedplan-efter-manglende-eftersyn-af-vogne

GDPR