AKTUELT:Finanslov 2026BeredskabGrøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandringKV25Kunstig Intelligens

Lemvig sender omstridt havfrue i høring

KORT NYT
16. JAN 2026 7.08

LEMVIG: Den fire meter høje skulptur "Den store havfrue" er nu sendt i høring i Lemvig Kommune. Statuen er blevet tilbudt som donation af lokale erhvervsfolk og har tidligere stået i Dragør, men spørgsmålet om en placering i Lemvig har delt vandene siden december. Det skriver TV Midtvest.

Familie- og Kulturudvalget er indstillet på, at skulpturen skal placeres i byen og har derfor sendt sagen i høring. "Høringsmaterialet sendes i høring hos Havnerådet, Teknik & Miljøudvalget, Lemvig Thyborøn Handel og Turisme samt virksomheder, institutioner og borgere med flere i umiddelbar nærhed til placeringerne, gavegivere og Realdania," fremgår det bl.a. af referatet.

Udvalget har peget på fem mulige placeringer i havneområdet, og høringsparterne opfordres til at forholde sig til disse og komme med bemærkninger. Høringsperioden løber til og med 24. februar, og svarene vil indgå i den videre politiske behandling.

ap

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/lemvig-sender-omstridt-havfrue-i-hoering

GDPR