
NÆSTVED: Center for Dagtilbud og Skole i Næstved Kommune har fortsat et problem med at bruge for mange skattekroner til ledere og medarbejderes fester, restaurantbesøg, hotel-møder og et stort lager med 367 flasker af dyr vin og spiritus på en skole, viser en aktindsigt som TV2 Øst har fået i interne dokumenter og bilag.
Da Næstved Kommune ifølge kanalen har overstreget eller slettet en del i aktindsigten, kendes det samlede beløb ikke. Men det drejer sig om et millionbeløb, der ryster professor i offentlig ledelse og økonomistyring på Aalborg Universitet, Per Nikolaj Bukh.
- Det her viser jo, at man totalt har koblet alt fornuft fra. Det er et meget højt forbrug på alkohol, og jeg mindes aldrig at have set noget lignende før, siger professoren.
Også borgmester Carsten Rasmussen (S) er rystet:
- 367 flasker vin er også langt over skiven. Så meget må simpelthen ikke stå på lager. Og pengene bliver endda brugt fra et af vores fokusområder - nemlig børneområdet. Det er en dårlig kultur, der er sneget sig ind, og det skal ændres nu, siger han. Borgmesteren har orienteret kommunalbestyrelsen, men henviser til, et advokatfirma tidligere har vurderet, at der ikke er foregået noget strafbart.
Advarsler allerede i maj
Allerede i maj måned fik seks ledere i Næstved advarsler for at have brugt kommunale penge i strid med kommunens regler. Ud over vin og restaurantbesøg var der på det tidspunkt også tale om eksempler på køb af internet på privatadresser, lager af gavekort, og at honorarer og tillæg i nogle tilfælde var blevet udbetalt uden om lønsystemet.
Det var en intern revision, der da viste, at der på en lang række punkter var blevet brugt penge i strid med reglerne. Allerede i april havde økonomiudvalget besluttet, at den interne revision skulle fortsætte resten af året.
Afsløringerne i foråret resulterede i advarsler til seks ledere. De kom, efter at både et advokatfirma og KL havde vurderet, at der ikke var grundlag for at politianmelde nogen. Borgmester Carsten Rasmussen sagde dengang, at det ikke handlede om at holde hånden under lederne, men at uretmæssige afskedigelser kunne koste dyre godtgørelser.
cwa
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.