dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Foto: Bente Lindegaard, Ritzau Scanpix.

Læsøs tanghuse får millioner til restaurering

Det omfattende arbejde med at bevare tanghusene på Læsø kan nu fortsætte, efter pengene fra en donation i 2015 slap op
16. JUL 2018 7.34

De er blevet kaldt et af 'Nordjyllands syv vidundere', og de er da også ganske unikke – tanghusene på Læsø. Den nordjyske ø er nemlig det eneste sted i verden, hvor man finder de enorme bindingsværkskonstruktioner med ålegræs i tykke lag på toppen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/laess-tanghuse-fr-millioner-til-restaurering

GDPR