dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Torben Åndahl, Ritzau Foto

Lægers samarbejde med medicinalindustri begrænses - ikke regioners

Regionsrådsformand afviser kritik af interessesammenfald, mens sundhedsøkonom fra VIVE kalder Novos diabetes-centre gråzone og en 'fair diskussion'
2. NOV 2017 12.38

SYDDANMARK: Læger må ikke kunne beskyldes for at være i lommen på medicinalindustrien. Derfor skærper Region Syddanmark reglerne for lægernes samarbejde med industrien.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/laegers-samarbejde-med-medicinalindustri-begraenses-ikke-regioners

GDPR