BRØNDBY:Den 11. marts trådte Kasper Kiran Larsen på en landmine i Helmand-provinsen i Afghanistan. Behandlingen af ham er færdig, men alligevel har han ligget på Rigshospitalet i to måneder, fordi Brøndby Kommune ikke har kunnet finde en handicapegnet lejlighed til ham, skriver DR København.
- Man kan ikke starte sit eget liv og være sig selv, man er nødt til at leve efter de forhold, der er på hospitalet. Der er hospitalsmad og de samme fem kanaler i tv, siger Kasper Kiran Larsen.
Han efterlyser andre muligheder, når hans egen kommune ikke kan finde en bolig til ham:
- Jeg synes, det er trist, at man skal bruge så lang tid på bare at ligge og kigge ud ad vinduet, når man er klar til at komme ud. Når staten kan sende mig ud, er det mærkeligt, at staten eller kommunen ikke kan gøre noget for mig, siger Kasper Kiran Larsen.
Folketingspolitikere mener situationen er skamfuld.
- Når jeg hører sådan en sag, bliver jeg ked af det, flov og vred. Det kan man simpelthen ikke være bekendt. Så nu må vi finde ham en skræddersyet lejlighed omgående, siger Karsten Nonbo, forsvarsordfører for Venstre.
Hans Sigvardt, der er leder af Social Service og Handicap i Brøndby Kommune, oplyser at Kasper Kiran Larsen er sat øverst på akutlisten.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.