dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kolding håber på hjælp fra politiet til at lovliggøre højhuse

KORT NYT
12. MAR 2022 9.55

KOLDING: Det vil kræve enten en seks meter høj støjmur eller en sænkning af hastighedsbegrænsningen at gøre PFA's to højhuse ved Skamlingvejen i Kolding lovlige, skriver Jydskevestkysten.

Planklagenævnet erklærede sidste år lokalplanen, som de 15 etager høje huse er opført efter, ugyldig på grund af mangelfuld miljøvurdering af støj. Det er Dansk Miljørådgivning A/S, der vurderer, at der skal en støjmur af den højde til, for at komme under støjgrænsen.

-  Vi vil gerne have, at den fylder mindre, og det kan lade sig gøre, hvis vi kan få hastigheden sat ned fra 60 til 50 kilometer i timen på Skamlingvejen. Det er vi i dialog med politiet om, siger kommunens planchef, Jan Krarup til avisen. 

sfe

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kolding-haaber-paa-hjaelp-fra-politiet-til-at-lovliggoere-hoejhuse

GDPR