dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kolding ansætter ny skolechef

KORT NYT
28. JUN 2019 14.02

KOLDING: Kolding Kommune har ansat Karen Mortensen som ny skolechef. Hun kommer fra en stilling som skolechef i Varde Kommune, hvor hun har været i fire år, oplyser Kolding Kommune.

51-årige Mortensen er uddannet lærer og har en diplomuddannelse i ledelse. Tidligere har hun været skoleleder i Esbjerg og Varde. Hun ser frem til den nye stilling i Kolding og vil blandt andet arbejde for at fastholde forældrenes tillid til skolerne.

Karen Mortensen bor i Esbjerg og har to døtre på 26 og 21 år. Hun begynder som skolechef i Kolding 12. august.

 ibs

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kolding-ansaetter-ny-skolechef

GDPR