dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Klage bremser genskabelse af klit

KORT NYT
18. JAN 2020 9.30

FREDERIKSHAVN: Sidste efterår blev en fredet klit ved Skagen udsat for hærværk. Politiets efterforskning er slut, og to mænd er sigtet i sagen, men på trods af godkendelse i både Kystdirektoratet og Fredningsnævnet lader genskabelsen vente på sig. Det skriver Jyllands-Posten. Fredningsnævnets beslutning er nemlig blevet påklaget.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/klage-bremser-genskabelse-af-klit

GDPR