dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kerteminde tilgodeser vikingemuseum

KORT NYT
23. SEP 2020 11.14

KERTEMINDE: I Kertemindes budgetaftale for 2021 er der blandt andet afsat to mio. kr. til Ladby Vikingemuseum, oplyser TV2 Fyn. Udbygningen skal finansieres gennem donationer fra fonde, og pengene fra kommunen, der bliver fordelt over de næste tre år, er derfor en god håndsrækning.

- Vi kan simpelthen ikke få armene ned og siger tak for det her, siger Claus Frederik Sørensen, der er afdelingsleder på vikingemuseet i Ladby.

Planerne er at udbygge museet med et levende museumsområde, en stor vikingehal og en udbygning af museets udstillingsbygning. Vikingemuseet Ladby er især kendt for Ladbyskibet, der er den eneste bevarede skibsgrav fra vikingetiden.

ka

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kerteminde-tilgodeser-vikingemuseum

GDPR