SØNDERBORG: Et nødråb kommer fra Sønderborg Kommune, som har fået millioner i støtte fra EUs Globaliseringsfond til sine arbejdsløse, oplyser DR Syd.
Pengene skulle bruges til at give de tusindvis af fyrede fra de store virksomheder Danfoss og Linak en uddannelse, så de igen kan komme ud på arbejdsmarkedet.
Men pengene er forbundet med så mange krav, at kommunen ikke kan nå at bruge halvdelen af dem - selvom 1600 arbejdsløse ville kunne få glæde af pengene.
Desuden har Sønderborg under et år til at bruge pengene, fordi EU tog 14 måneder om at godkende hjælpen. Noget, som de i Sønderborg håber kan ændres.
- Det skal generelt være mere dynamisk, når vi arbejder sammen om de her ting, for det her kan ske igen, og vi skal have folk hurtigt ud og hurtigt i gang, siger Sønderborgs borgmester Aase Nyegaard.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.