Kalundborg Kommune har siden kommunesammenlægningen været medlem af de to affaldsselskaber Kavo og KaraNoveren.
Det skyldes, at tre af de sammenlagte kommuner (Gørlev, Hvidebæk og Høng) var medlem af Kavo, og to af de sammenlagte kommuner (Bjergsted og Kalundborg) var medlem af Noveren.
Noveren blev i 2007 fusioneret med Kara, og selskabet hedder i dag KaraNoveren. Kavo er på vej til at fusionere med Fasan - en fusion der forventes at kunne træde i kraft 1. januar 2010.
Forhandlingerne med Kavo om vilkårene ved udtrædelse af Kavo er nu gjort færdige, og indebærer at Kalundborg per 1. januar 2010 overtager de tre genbrugspladser i Ubby, Gørlev og Høng, overtager den ejendom i Høng, hvor Kavo i øjeblikket har et komposteringsanlæg, samt at kommunen modtager en økonomisk godtgørelse på 6,5 millioner kroner.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.