dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Jens Stenbæk bliver lobbyist hos Rud Pedersen

KORT NYT
21. FEB 2018 14.32

SJÆLLAND: Tidligere regionsrådsformand i Region Sjælland Jens Stenbæk (V) skal være seniorrådgiver i rådgivningsfirmaet Rud Pedersen, der arbejder med politisk lobbyisme og interessevaretagelse. Stenbæk bliver en del af firmaets sundhedsteam og skal arbejde med at skabe relationer og samarbejde mellem politiske beslutningstagere, organisationer, patientforeninger og private virksomheder, skriver Sn.dk.

Jobbet er i første gang ikke på fuld tid, og det betyder, at Jens Stenbæk fortsætter med at stå for kurser og træning af nyvalgte borgmestre i KL. Han fortsætter også på posten som formand i energiselskabet Seas-NVE.

58-årige Stenbæk har haft en 20 år lang politisk karriere. Fra 1998-2005 var han borgmester i Tornved, derefter viceborgmester i Holbæk frem til 2009, inden han blev regionsrådsformand fra 2014-2017.

ka

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/jens-stenbaek-bliver-lobbyist-hos-rud-pedersen

GDPR