STRUER / LEMVIG / HOLSTEBRO: Voksenuddannelsescentret (VUC) i Struer, Lemvig og Holstebro vil endnu engang prøve at oprette et særligt tilbud for elever, der har ADHD, oplyser Dagbladet Holstebro.
Adfærdsforstyrrelsen gør det svært for dem at følge almindelig undervisning, men da de i mange tilfælde er normalt begavede, kan de godt tage en uddannelse, hvis de får særlig støtte.
VUC forsøgte at oprette et HF-hold for denne gruppe med start nu til august, men det er ikke blevet til noget.
- Reaktionen fra kommunerne har været, at det var et godt tilbud, men de har ikke kunne finde penge til det, siger forstander Gert Jensen. Klassen skal have færre elever, mere struktur på undervisningen og hjælp til lektierne.
- Vi kan ikke få taxameter-tilskud fra staten til sådan en uddannelse, og derfor er det en udgift alene for kommunerne, forklarer Gert Jensen, der håber, den tre-årige HF for ADHD-elever kan blive virkelighed fra august 2011.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.