Århusianerne skal lære at smide affald i skraldespanden. Det skal en reklamekampagne sørge for
Århus Kommune er i gang med at planlægge en reklamekampagne, der skal få århusianerne til at tænke over, hvad de kan gøre for byens miljø.
Der er afsat syv millioner kroner til at gøre Århus renere, og ud over reklamekampagnen skal pengene bruges til nye skraldespande og flere folk på gaden til at samle skrald, skriver Nyhedsavisen.
Der er afsat syv millioner kroner til at gøre Århus renere, og ud over reklamekampagnen skal pengene bruges til nye skraldespande og flere folk på gaden til at samle skrald, skriver Nyhedsavisen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.