dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Region Hovedstaden havde ved KV13 en stemmerprocent, der var 3,4 pct. lavere end i resten af landet. Det vil de lave om på til KV17 med en målrettet kommunikationsindsats.
Per Folkver, Polfoto

Hovedstaden vil have flere unge til at stemme til KV17

Regionen vil bruge 425.000 kr. på at få flere unge, indvandrere og arbejdsløse til at stemme. Valgforsker er kritisk overfor målrettede kommunikationsindsatser

HOVEDSTADEN: Ved KV13 var stemmeprocenten i Region Hovedstaden 3,4 pct. lavere end i resten af landet, og derfor lægger regionen nu op til at øremærke 425.000 kr. til indsatser, der skal få flere unge, indvandrere og arbejdsløse til at stemme. Det skriver DR København.

Det er helt basale informationer, de skal have, siger regionsrådsformand, Sophie Hæstorp Andersen (S).

- Forskningen viser, at det er meget få ting, der skal til, for at folk går hen og bruger deres stemmeret. Noget så elementært som hvad det er, vi stemmer om, og hvordan du kan få lov at afgive din stemme, siger hun.

Selvom valgdeltagelsen generelt er lavere blandt unge, arbejdsløse og indvandrere, så er valgforsker ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole Roger Buch kritisk over for de målrettede kommunikationsindsatser.

- Ved de her kampagner får man sendt et signal om, at hvis vi har en lav valgdeltagelse, så ligger skylden hos de unge, de etniske minoritetsgrupper og dem, der er marginaliseret på arbejdsmarkedet.

Den lavere valgdeltagelse handler nemlig ikke kun om vælgerne, siger han.

- Det handler også om, at kommunalpolitikken ikke har den samme mediemæssige opmærksomhed, og at kommunalpolitikerne gør nogle ting, som gør, at folk ikke stemmer, siger Roger Buch.

Der er i Region Hovedstaden tradition for, at der bruges en krone pr. borger på kommunikationstiltag op mod kommunal- og regionsrådsvalg og de 425.000 kr. er således en del af de penge.

 

Ritzau 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/hovedstaden-vil-have-flere-unge-til-at-stemme-til-kv17

GDPR