dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Horesta vil have ændret fradragsregler for udlejning

Brancheforening bifalder nyt forslag om automatisk indberetning af lejeindtægter, men det kunne forbedres.

19. SEP 2016 15.19
Hotellernes brancheforening Horestas politiske direktør, Kirsten Munch, er som udgangspunkt positivt over for skatteminister Karsten Lauritzens (V) forslag om at øge private udlejeres fradrag til gengæld for automatisk indberetning af skatteoplysninger.

– Vi har selv efterlyst en indberetning mage til den, man i dag har for sommerhusenes vedkommende, hvor fradraget bliver fordoblet fra 10.500 kroner til 21.000 kroner, når man udlejer via et bureau, der indberetter indtægterne til Skat.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/horesta-vil-have-aendret-fradragsregler-for-udlejning

GDPR