SJÆLLAND: Manglen på psykiatere er nu så stor, at nogle regioner ansætter psykiatere fra Ungarn. Det gælder for eksempel Region Sjælland, oplyser DR Nyheder. Nordjylland er en af de andre regioner, der har erfaringer med at dække manglen på psykiatere med speciallæger fra Ungarn.
- Vi manglede speciallæger i psykiatri i regionen, og vi havde svært ved at rekruttere læger fra vores nabolande, Tyskland, og de nordiske lande. Og så havde vi hørt om gode erfaringer med ungarske speciallæger fra andre organisationer, siger vicedirektør i psykiatrien i Region Sjælland, Søren Bredkjær.
Derfor har regionen taget kontakt til et rekrutteringsfirma i Ungarn, hvor uddannelsen til psykiater minder om den danske. Og foreløbig har syv ungarske psykiatere sagt ja til at flytte til Danmark. Inden de kommer herop, går de til intensiv dansk-undervisning 30 timer om ugen i et halvt år.
bi
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.