dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Helsingør vil forære slot til staten

Men først vil Slots- og Ejendomsstyrelsen undersøge, hvad det vil koste at renovere og drive Marienlyst Slot i Helsingør

HELSINGØR: Den undersøgelse kan bane vejen for, at staten siger ja tak til at få det smukke, men også meget dårligt vedligeholdte slot i gave af Helsingør Kommune, skriver Helsingør Dagblad.

60 millioner kroner skal kommunen over et par år poste i den tiltrængte renovering af slottet, som er i meget dårlig stand. sidste år blev Marienlyst Slot lukket, fordi ejendommen var voldsomt plaget af fugt og svamp.

- 50-60 millioner kroner er immervæk mange penge. Hvis vi som kommune kan slippe for udgiften, og vi stadig kan bruge Marienlyst Slot til mange af de formål, vi hidtil har kunnet, ville det være en rigtig god idé, at staten overtager slottet, siger Helsingørs borgmester, den konservative Per Tærsbøl.

På nuværende tidspunkt venter Helsingør Kommune på et endeligt svar fra Slots- og Ejendomsstyrelsen.

Marienlyst Slot har været brugt som kommunalt museum i talrige år.

Helsingør Byråd har endnu ikke stemt om, slottet skal overdrages til staten. 

tj 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/helsingoer-vil-foraere-slot-til-staten

GDPR